STATION X - Human Blindness (2007)

HAMMERWORLD > 2007. szeptember

Öt nóta bő 42 percben. Ez az új Station X anyag tartalma. A '99-ben alakult bonyhádi gárda nevét már egy ideje tisztelet övezi az underground prog rock/metal színtéren, s a jelenleg trióban dolgozó csapat ez alkalommal is bámulatra méltót alkotott. Önmagában az, hogy remekül zenélnek, vagy hogy rendkívül változatos dalokat írnak, még nem akkora hír. Egyik sem garancia a jó zenére. Csakhogy ezek a fazonok érzéssel és ízléssel nyúltak a muzsikához, ami mindvégig meghatározó a Human Blindness-en. A végig instrumentális demóegy pillanatra nem válik unalmassá, viszont úgy tud folyton meglepetést okozni, hogy minden részlete szerves egészet képez. Az öncélúság, a hatásvadászat, az, hogy mindenáron valami megdöbbentőt csináljanak, teljes mértékben hiányzik a cd-ről. Helyette kifinomult, mégsem sznob vagy zeneakadémiai végzettség nélkül élvezhetetlen témák sorakoznak itt, melyeket igazi dalokká fűztek össze. Azt sem lehet mondani, hogy egy adott zenekarhoz vagy akár irányzathoz lenne köthető az anyag. Megvan benne a Dream Theater, a Psychotic Waltz, a 70-es évekbeli prog rock mesterek hatása (az a sok Hammond és Mellotron hangszín!), és még sorolhatnám, de ezek egyike sem olyan erősen, hogy zavaró legyen. Tény ugyanakkor az is, hogy időt igényel az anyag teljes befogadása. És nekem mindettől függetlenül hiányzik az ének meg az élő dobos, de az sem annyira, hogy nem okozna élvezetet újra meg újra meghallgatni. Az anyag fenn van a honlapon, de pkg ellenében ingyen meg is rendelhető.

Uzseka Norbert

 

ROCKINFORM MAGAZIN > 2007. november

Nyolcadik éve nyomul a bonyhádi banda, s évek óta nagy elismerésnek örvendenek a minőségi prog rock/metal kedvelői körében. Persze, underground körökről beszélek, de hát mit is várhat az ember minőségi zenékkel élő fia ebben a szellemirtó országban? A srácok rá is szolgáltak az elismerésre, s most itt az újabb apropó, hogy meghajoljunk előttük: megjelent a negyedik lemezük (illetve demójuk). A Human Blindness az eddigi legjobb munkájuk! Kiforrott progresszív muzsikát hallhatunk itt, egy olyan anyagot, amely mindvégig rabul ejti az embert, ahol egyetlen unalmas rész sem rontja a kiváló összképet. A srácok jó zenészek, elismerésre méltó tudásukat a produkció szolgálatába tudják/tudták állítani. Nincs egyetlen öncélú hang, semmi felesleges virtuózkodás. Öt dalt hallhatunk, egyik sem rövidebb hat percnél, és a záró All The Better viszi el a pálmát a maga 13 percével. Ha valamihez hasonlítanom kéne őket, azonnal adja magát a Dream Theater és a Psychotic Waltz, de akár a Flower Kings is - ám félreértés ne essék: a Station X senkit sem utánoz, van saját világuk. Barabás György színes változatos billentyűs játéka nagyon tetszik, de Barabás Péter basszusgitáros és Hajas Zoltán gitáros is megérdemel minden dicséretet. Mindössze egy hiányérzetem van: fiúk, tessék egy dobost szerezni, ez a produkció egy ügyes ütőssel még ütősebb lesz! Nem titkolom: végérvényesen egyik kedvencemmé váltak! Az album letölthető a honlapról, de postaköltség ellenében lemezen is megrendelhető.

(szilágyi)

 

KÉPES MOTORINFO MAGAZIN > 2007. november

A zenekarról már az előző, 2005-ös Creators című albumuk kapcsán írtam a néhai Biker Magazin-ban egy majdnem elragadtatott hangú bemutató cikket, de akkoriban nemcsak én értékeltem "fel" így a csapatot és teljesítményét, hanem a nyomtatott és online "szakmédia" is elismerő kritikákkal dicsérte a zenészeket. A hazai progresszív rock-metál színtér egyik legsikerültebb lemezét alkották meg akkor, de mostani anyagukkal sem hoznak magukra szégyent. Sőt! Ha lehet, még átgondoltabbak, még színesebbek, még kidolgozottabbak lettek a nóták, pedig azóta már megváltak Cseke Ferenc gitárosuktól, és így "csak" hármasban - Barabás György - billentyűk, Barabás Péter - basszusgitár, és Hajas Zoltán - gitár - rögzítették a felvételeket. Azt mondanom sem kell, hogy még most sem találtak megfelelő énekest és dobost maguk mellé, úgyhogy maradt az instrumentális előadás, és a virtuális dobos. A majd' háromnegyed órás anyag 5 számot tartalmaz, úgyhogy jelentősen hosszabbak lettek a dalok, de mindegyikbe sikerült annyi és olyan minőségű témát pakolni, hogy egy percig sem unalmas a lemez. A torzított és akusztikus gitár mellé jóval több billentyűszóló érkezett, a hagyományos hangszereket pedig érdekes hangszerelésként Hammond és Mellotron hatású kórus és vonós hangszínekkel egészítették ki. A csapat ingyenesen letölthetővé tette ezt a csodálatos muzsikát a honlapján, de aki jobb minőségben szeretné birtokolni az alkotást, az ingyen(!), csak postaköltség ellenében megrendelheti. Kiadók, hol vagytok???

Thrashing

Az Újságcikkek eredeti méretben letölthetők innen:

Archív Újságcikkek

 

 

 

 

 

X Kritikák

Station X Kritikák