STATION X: Biográfia

 

1997 - 1999
Nightwing, az ős-zenekar

A Station X gyakorlatilag a bonyhádi Nightwing zenekar utódjaként alakult ki, nagyrészt az akkori zenekar tagjaiból, akik egy mostoha körülmények között elkészült "Elkésve" című demót is megjelentettek 1999-ben. A zenekart akkoriban Sebestyén Gábor - énekes, Hajas Zoltán - gitáros, Cseke Ferenc - gitáros, Barabás Péter - basszusgitáros, Barabás György - billentyűs és Köllő Gábor - dobos alkották. Korábban velünk zenélt még: Solymár Attila - dobos (ma Tres Trogeros, Neonverebek), és Plesz Ákos - énekes, szövegíró - is. A Nightwing 1997-ben alakult és néhány koncertet követően, úgy döntöttünk, hogy az "Elkésve" demón örökítjük meg az akkori zenei életünket. Sajnos dobosunk és énekesünk is más dolgok után kezdett érdeklődni, ezért 1999. végére már csak négyen (a mai felállás) maradtunk. Annak idején ezt írta rólunk a MHH a No. 113. 1999/4 számában:

"Hattagú bonyhádi fogat, 5 dalos demó. Lendületes, időnként monumentális, fogós billentyű - gitár dominanciájú dallamos progresszív metál. Ez a Nightwing Elkésve anyaga dióhéjban. ..."

 

 

 

2000 - 2001
Legyen "Station X"

A sikertelen énekes és dobos keresgélés után jött az ötlet, hogy Gyuri ajánlata után vegyük fel a Station X zenekarnevet és játszunk instrumentális zenét, amelyet első nekifutásra - Zoli ötletétől vezérelve - az évszakok megzenésítésével vezettünk fel. Célunk az volt, hogy minden általunk megzenésített évszak annyiban különbözzön egymástól, mint amennyire mi négyen különbözőek vagyunk. A felvételen a szintetizátorok dob patternjei kivételével valódi hangszerek szerepelnek, amelyeket egy számítógép segítségével, tizenhat sávra rögzítettünk. A keverést és a produceri munkálatokat is mi magunk oldottuk meg, amelyek helyenként túlságosan is észrevehetőek az anyagon a tapasztalatlanságunkból eredően. A munkálatok 2000. júliusában kezdődtek, és 2001.04.15-én fejeződtek be. A dalok folyamatosan változtak a "stúdiózás" alatt, és nyílvánvalóan érettebb szerzemények kerültek ki a kezünk közül, mint amilyeneket korábban készítettünk. A zenékhez Plesz Ákos és Cseke Feri írt verseket, amelyek témájukban nem feltétlenül kapcsolódnak szorosan az egyes évszakokhoz, inkább tágabb értelemben véve vett gondolatok, érzések, ahol a versszakoknak csak olyannyira van közük egymáshoz, hogy ugyanahhoz az évszakhoz íródtak. A borítót Markovics Márk készítette, akivel már az Elkésve demó idején is együtt dolgoztunk. A KEN-t elküldtük kiadókhoz, amitől a nagyobb ismertséget és a terjesztés megoldását reméltük. A kiadók mellett pedig szaklapok is kaphattak ízelítőt, ahol azért nagyobb sikereket értünk el:

MHH 2001/9 "A zene afféle gitáros-billentyűs prog.rock/metal. nagyjából a Spock's Beard/Flower Kings vonaltól a Stratón át a Symphony X-ig tartó ívet járják be a fiúk. Kifejezetten jó ötletekkel és hangszeres fordulatokkal lepett meg a négy srác, hallhatóan már rég túl vannak az alapok elsajátításán."

Rockinform 2001/november "Két markáns stílusvonulat követhető nyomon az egész anyagon. A dallamos metált jellemző riffek és dallamok váltakoznak az erőteljes progresszív metál/rock monumentális, elvonatkoztatottabb részeivel. Ezáltal pont annyira sikerült változatossá tenni a szerzeményeket, hogy a hallgató figyelmét végig lekösse. Izgalmas és roppant kidolgozott minden részletében."

 

 

 

2002 - 2003
Úton-Útfélen - DUST

2002-ben újabb dalok születtek, amelyek a DUST című anyagunkon nyerték el végleges formájukat: a 11 dal, csaknem 50 percnyi zenével 2003-ban jelent meg. A munkamódszer a már "szokásos" menetet követte: megírtuk a dalokat, próbák... és hozzáfogtunk a felvételekhez. Erre Cseke Feri szobájában (Atlantis Room), számítógépének segítségével került sor, és egyben a dobok terén is előrelépésre tettünk szert... bár még messze nem voltunk elégedettek a végeredménnyel. A hangszerelés és zene tekintetében ismét törekedtünk a változatosságra és a sokszínűségre, és ahogy addig is, most is mindannyian írtunk számo(ka)t, sőt ezúttal közös szerzeményre is van példa. 2003. júliusában és szeptemberében is adtunk koncerteket városunkban inkább csak szerény siker kíséretében, ámde mindezek ellenére a zenei fórumoktól jobbnál jobb kritikákat kaptunk. Októberben egy interjú jelent meg velünk a Rockinform c. rockzenei szaklapban, melynek hatására egyre több CD-t rendeltek tőlünk.

2002. novemberében tehetségkutató verseny döntőjébe jutottunk Pakson (Amatőr pop, rock, jazz fesztivál), ahol három számot játszottunk (Hoax, Fade out, Actus Purus) és amelyeket különdíjjal jutalmazott a neves zenészekből alakult zsűri. E dalok mellett a koncertprogramunkba természetesen feldolgozások is kerültek abban az időszakban: In Flames - Dialogue with the Stars, Dream Theater - Hell's Kitchen, Metallica - The Call of Ktulu, Rush - Yyz.

 

 

 

2004 - 2005
CREATORS "Az Alkotó segítségével"

A 2004-es év tavaszán sűrű próbákkal múlattuk az időt, hogy végleges formába gyúrjuk az új lemez anyagát. Júniusban elkezdtük felvenni a 3. demo-t, amelyet ugyanúgy számítógéppel rögzítettünk akárcsak az előzőeket, de több "trükköt" alkalmaztunk, hogy dögösebben szóljanak a dalok, amelyekből 12 darab íródott. Ezek mellett úgy gondoltuk, hogy megörökítjük azt a feldolgozás egyveleget is (Medley X) amelynek koncerteken is nagy sikere volt. A felvételi munkákat jobban élveztük, mint azelőtt és talán mind hangszerelés, mind pedig megszólalás tekintetében is léptünk egy lépést előre. Ősszel, Szekszárdon a "Határok Nélkül" Tehetségkutató Fesztiválról elhoztuk a legjobb billentyűsnek járó elismerést és 2004. végére be is fejeztük a CREATORS CD munkálatait, ami 2005. január közepén jelent meg. Nyáron a XIII. Gastroblues Festival-on adtunk koncertet a Creators dalaival, október 23-án pedig Budapesten a Wigwam-ben játszottunk a GU^LA ProgFest nevű rendezvényen. Creators c. demónk talán minden addigi munkánk közül a legkiforrottabbra sikerült, és ezt mások is hasonlóan hallották:

Rockinform 2005/november: "Nagyon erősre sikeredett ennek a CD-nek a zenei anyaga. Ha nem ez lesz a STATION X életében a legjobb kiadványuk, akkor a következőt el sem merem képzelni. ..."

 

 

 

2005 - 2007
HUMAN BLINDNESS "A 4. lemezünk..."

2005. őszén megírtuk a negyedik album anyagát, s közben Péter júliustól a CultNbach basszusgitárosa is (Ez egy feldolgozásokat játszó zenekar, többségében The Cult számok hangzanak el a koncerteken). 2006 áprilisában pedig elkezdtük felvenni az újabb lemezt.

2006 Júniusában, 10 év és 4 közös (Nightwing, Station X) hangzóanyag után egy közös megegyezést követően, Feri nem tagja tovább a zenekarnak, akinek a friss Station X lemezhez készült dalvázlatai már saját, aktuális szólólemezén kaptak szerepet.

2007. május végére - június elejére elkészült - immár Feri nélkül - a negyedik, Human Blindness címre keresztelt nagylemez. Az alapok szintén számítógépekre lettek rögzítve, akárcsak korábban. Hajas Zolinál és Barabás Gyurinál készültek a felvételek, amelyek fél évet emésztettek fel, és a korábbiaknál még több kísérletezésről szólt. Pl.: bariton gitár, basszusgitárra kötött hosszú-hosszú effektlánc, szintibasszus, stb, stb... Emellett jóval hosszabb és kifejtősebb dalok is születtek az előző albumok szerzeményeinél. 5 dal került a lemezre, de a legbüszkébbek mégis az utolsó, All The Better-re vagyunk, amelyben talán hallható a Station X jövője is...

 

 

1999 - 2019
20 éves jubileumi koncert...

Tizenkét év szünet után, megalakulásának 20. évfordulója alkalmából ismét összeáll az instrumentális progresszív rock/metal zenét játszó Station X zenekar: Barabás György - billentyûs hangszerek, Barabás Péter - basszusgitár, Cseke Ferenc - gitár, Hajas Zoltán - gitár. A zenekar egy budapesti koncertet ad 2019 nyarán vendégzenészek (Paronai János - dob, Szász Dávid - ének) közreműködésével. A koncert után közös megegyezéssel a zenekart újból jegeltük, így a jövő zenéje ismét bizonytalan.

 

 

 

ZENE